wystawa 12 nici DNA, komunikat prasowy
Tytuł wystawy nawiązuje do tych wersji historii Ziemi, w których pozaziemskie rasy dokonały manipulacji w ludzkim kodzie genetycznym, redukując pierwotną ilość dwunastu nici do dwu.
Kod DNA jest kluczem dla formy fizycznej i osadzonej w niej świadomości. Postrzeganie rzeczywistości z perspektywy dwu splotów ogranicza ją do trzech wymiarów, odcinając połączenie z wielowymiarową oktawą innych światów i zamieszkujących je bytów.
12 Nici DNA jest zarazem trzecią częścią trylogii Konstruktor Helis, której wcześniejsze odsłony miały miejsce w PGR ART w Gdańsku i Hallo Galeria w Olsztynie. Tytułowy Konstruktor i towarzyszące mu obiekty są jednym z możliwych materialnych wyglądów czujących istot [+ robotów i maszyn] zajmujących się kreowaniem splotów DNA, w szerszych ramach programów tworzenia układów planetarnych i „obsiewania” ich życiem. 12 Nici DNA to zarazem tryptyk malarski osadzony w geometrycznej kombinacji figur z luster, futra, popiołu i pigmentów farb w proszku. Przedstawia ekwiwalent przestrzeni/miejsca tworzenia genetycznych zapisów, w tym przypadku 12 helis gatunku człowieka.
Idea + przestrzeń – Egon Fietke vel Andrzej Miastkowski
Dźwięk – Jerzy Korzeń