wystawa STAJNIA, komunikat prasowy
Czy sztuka może zmienić widok łódzkich kamienic?
Tych nierestaurowanych od dziesięcioleci i zapomnianych? W ramach dyskusji na temat ożywienia upadającej ulicy Piotrkowskiej zabieramy głos w sprawie. I tak 27 maja Kredens Galeria zaprasza na otwarcie wystawy Stajnia. Tytuł nawiązuje do autentycznego budynku XIX-wiecznej stajni mieszczącej się w podwórzu posesji przy Piotrkowskiej 90. O godzinie 19.00 nastąpi odsłonięcie powstałych na ścianach wewnętrznego dziedzińca murali autorstwa Egona Fietke. Przedstawiać one będą kolejne formy przyszłych zwierząt z długofalowego cyklu pt. Projekt Przyrody dla Nowych Planet Przyjmujących Życie. Ujawnią nam się m.in. Koza Szlafrokowa, Borsuk, Ciężarne Lemurzyce i inni mieszkańcy miejskiej stajni. Równocześnie
w siedzibie Kredensu odpalona zostanie instalacja Paśnik Pasza Karma, a w przestrzeni dziedzińca przed galerią rozpocznie się pokaz slajdów-kadrów z symulacji działania innych zwierząt i roślin z Projektu Przyrody dla Nowych Planet.
Punktem kulminacyjnym wieczoru będzie pojawnienie się sekcji akcjonistycznej Wspólnoty Leeeżeć-Kosmiczni Akrobaci: efv + gronsjo, którzy wykonają Krótkie zdarzenie z popiołem i jabłkami.
Całość udźwiękowi Jerzy Korzeń.
A w skrócie, kolejne ujawnienie się Wspólnoty Leeeżeć nastąpi w sferze tzw. sztuk wizualnych, muzyki i performens.